3 Milyon Çiftçinin Hayatını Kolaylaştıracak

3 Milyon Çiftçinin Hayatını Kolaylaştıracak

Plex mobilde gittikçe daha yaygın bir şekilde kullanılan görsel tanıma özelliğini botaniğe uyarlamak istiyor. Mersin Üniversitesi Teknopark’ta doğan Plex, hasta bitkilerin teşhisini kullanıcıların bir fotoğraf yüklemesiyle mümkün hale getirmeyi amaçlıyor. Prototip aşamasındaki projenin ilk uygulaması ise beta sürümüyle yayınlandı.

26 Şubat 2016 - 19:00 - Güncelleme: 26 Şubat 2016 - 19:35

Plex, Mersin Üniversitesi Teknopark bünyesinde Kosgeb destekli bir girişim olarak  2014 yılında başlayan Cadcom Bilgisayar imzalı bir uygulama.

 Yapay Zeka ve görüntü işleme teknolojileri kullanarak mobil cihazlar için bulut tabanlı uygulamalar geliştirmek isteyen Cadcom, Plex ile tarım sektörünü hedefliyor.

3 milyon çiftçinin hayatını kolaylaştıracak

3 milyon çiftçinin hayatını kolaylaştırabilecek uygulama olarak kurgulanan Plex, sahada çalışma yapan mühendislerin bitki hastalıkları teşhisinde yüzde 100 doğruluk oranına ulaşamaması, çiftçilerin hastalık teşhisi ve koruyucu önlemler için uzun süre beklemesi gerektiği ve ayrıca sunulan çözümlerin yeterince ekonomik olmaması gibi sorunları hedefliyor.

 

Plex, belirttiğimiz gibi süreci birkaç fotoğraf yüklemeye indirgeyerek, oldukça kısaltıyor. İlgili hastalığın görsel üzerinden doğru plex1tanımlanması için geliştirilen Plex algoritmaları ziraat mühendisleri tarafından iki yıldan uzun sürede toplanan bitki resimleri kullanılarak geliştiriliyor. Bunun için Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden de destek alınıyor.

 

SaaS modeliyle kurgulanan yazılımın tam sürümü belirli bir ücret karşılığında sunularak gelir yaratılması planlar arasında

Türkiye’nin dışında da talep görebilecek bir uygulama da olsa, Plex’in başarısı henüz teorik. Zira henüz betada olan uygulamasında yalnızca üç bitkiye ait hastalıklar teşhis edilebiliyor. Plex ekibinden Fuat Coşkun bize bu bitkilerin piyasada tüketimi en yüksek ve en sık hastalık riski gösteren bitkiler olduğunu söylüyor. Plex tam sürümünde 15’e yakın tarım bitkisi bulundurmayı ve uzun vadede Türkiye’deki tüm bitkileri kapsama almayı hedefliyor.

Plex’in hedeflerine ulaşması için hastalık teşhisi konusunda öncelikle güvenilir olduğunu kanıtlaması gerektiği ortada. Bugün manuel olarak tamamlanan sürecin otomatize edilebileceğini ispatlarsa bu alanda önemli bir değişimi de başlatabilir.

Bu haber 3275 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mersin'de MHP'li İlçe Yöneticisinin Aracına Silahlı Saldırı
Mersin'de MHP'li İlçe Yöneticisinin Aracına Silahlı Saldırı
Toroslar İlçe Tapu Müdürü İsmail Şimşek Emekli Oldu
Toroslar İlçe Tapu Müdürü İsmail Şimşek Emekli Oldu