’Kadın Var Olduğu Sürece Toplum Ayakta Kalır’

'Kadın Var Olduğu Sürece Toplum Ayakta Kalır'

19 Ocak 2016 - 19:48

TARSUS’TA 'KADINA ŞİDDETE MEDYANIN BAKIŞI' KONFERANSI DÜZENLENDİ

Tarsus Belediyesi, Kent Konseyi Kadın Meclisi kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla 'Kadına Şiddete Medyanın Bakışı'  konferansı düzenledi.

Bu kapsamda düzenlenen  'Kadına Şiddete Medyanın Bakışı' adlı konferansa konuşmacı olarak İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen konuşmacı olarak katıldı.

Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından düzenlenen konferans Güner Baykal Toplantı salonunda gerçekleştirildi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen konferansta “Kadına Şiddete Medyanın Bakışı” konusunda görüşlerini dile getirdi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Tarsus Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Emine Aysu, Kadın nefes aldığı sürece toplum nefes alır. Kadın var olduğu sürece toplum ayakta kalır. Toplumun inşasında etkin rolü olan, toplumun mimarı olan kadına yönelik yapılan şiddetin her türlüsünü esefle kınıyoruz  dedi.

Tarsus Kent Konseyi Başkanı Ali Cerrahoğlu; Kadın Meclisimizin toplumuzun kanayan yarasına parmak basmak adına düzenlediği konferansın yaralı olacağına olan inancımla birlikte, bir toplum kadınlarına ve çocuklarına ne kadar değer veriyorsa o kadar gelişmiş bir toplum oluyor, maalesef bizim bu konuda toplum olarak daha çok yol kat etmemiz gerekiyor, dedi.

'Kadına Şiddete Medyanın Bakışı'  konferansını vermek üzere İzmir’den Tarsus’a gelen İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen konferansta yaptığı konuşmada, Basın konseyinin ilkelerinin bir maddesi yayınlardan, din, dil, cinsiyet, ırk gibi ayrımcılığı şiddetle reddeder. Bu etik ilkelerinin en önemli maddelerinden biridir ve konseydeki kadın sayısının kadın gazeteci veya hukukçu sayısının giderek artmasıyla en küçük ayrıntılarda bile bulduğumuz bu ayrımcılığa ilişkin bazı konularda etik kuralları ve yaptırımları uygulamaya koyduğumu keşfetmeye başladık. Yani bazı şeyler ne yazık ki erkeklerinde gözlerinden kaçıyor. Alabildiğine çağdaş, alabildiğine hukuka inanan ahlaki değerlere önem veren erkekler olsalar dahi küçücük birkaç kelimenin aslında bir kadın için ne kadar zarar verici ve ne kadar haberin içinde bile şiddete maruz kaldığını, tacize maruz kaldığını gösterebiliyor. O kadar çok örnek geliyor ki , ne yazık ki böyle bir sıkıntı var. Yönetimlerde kadının yer alması tabii ki medyada kadına kullanılan dilinde değişmesini sağlıyor. Kadın yönetici arttıkça haberlerin başlıklarının, haber içeriklerinin dili de daha doğru kullanılmaya başlıyor. Günümüzde medya ne yazık ki şiddeti yayınları ile besliyor, çünkü bundan reyting alıyor, dedi.

Tarsus’ta işlenilen Üniversitesi öğrencisi Özgecan Aslan cinayeti ile ilgili olarak ta düşüncelerini dile getiren Misket Dikmen, sadece Tarsus değil neredeyse 1 yıl oldu olay yaşanalı ve bir süre daha herhalde kentinizin adı bu olayla anılacak. Sadece bu kentin değil hepimizin yüreğini dağlayan bir olayın medya ya nasıl yansıdığını alabildiğine takip etmeye çalıştım. Şöyle bir gözlemim oldu, bu olayda kullanılan dil çok özenle seçilmiş bir dildi. Yani ilk defa medyanın reyting amacı gütmeden daha insanca farkında lığı yaratmak ve olayın çerçevesinin gerçek haliyle objektif bir şekilde yansıtmaya çaba gösterdiğini gözledim. Bunun yanı sıra bu olay gibi yaşanan o kadar çok olay var ki, o kadar yaftalanan hep kadın yanlı defo arayan kadının açığını, kadının hatasını arayan, bu sadece kadın da değil aynı şey çocuklar içinde geçerli. Şiddetin ruhuna işlediği bir toplum olmaya da gidiyoruz.

Kendini bilmez medya organları tarafından da buradan nemalanmaya, reyting kapmaya, tiraj arttırmaya yönelik bir çabada gözlüyoruz. Bizim asıl karşı durduğumuz noktada açıkçası bu, dedi.

Soru ve cevapların ardından 'Kadına Şiddete Medyanın Bakışı'  konferansını veren İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen’e Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Boro Nusret Mayın gemisinin maketini takdim ederken Tarsus Kent Konseyi Başkanı Ali Cerrahoğlu plaket ,Kadın Meclisi Başkanı Emine Aysu’da çiçek sundu.

Bu haber 2474 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mersin Valiliği Açıkladı, Mesai Saatlerinde Önemli Değişiklik!
Mersin Valiliği Açıkladı, Mesai Saatlerinde Önemli Değişiklik!
Mersin'de Feci Ölüm, Olay Yerinde Can Verdi!
Mersin'de Feci Ölüm, Olay Yerinde Can Verdi!