BAŞKAN GÜLTAK!..
İsmail Şimşek

İsmail Şimşek

BAŞKAN GÜLTAK!..

09 Mayıs 2020 - 17:07

Yerel siyaset, genel siyasetin  lider bazlı kapsayıcı şekilselliğinden ayrılır.  Yerel politikte seçmenler siyasal tercihlerini ağırlıklı olarak partilerin siyasal liderler profilinden ziyade  yerele namzet siyasal aktörlerin topluma vermiş olduğu ‘’algı stoğu’’ üzerinden kullanırlar.

Bunun doğal sonucu olarakta yerel siyasal kişiliklerin sosyolojik profilleri ve  siyasal  retorikleri yanında yerel zeminde etkilendikleri olumlu veya olumsuz duygusallıkları  seçmen davranış biçimlerini ön plana çıkartır.

Yerel siyasette hizmet olarak Mersin ve özellikle merkez ilçeler, çok zaman kaybetti.

Mersin’in hak ettiği yere gelebilmesi, kaybedilen onlarca yılı telafi edebilmesi için seçmen kitlesinin kentin dönüşüm potansiyelini mevcut durumla kıyaslayıp bir iç hesaplaşmaya gitmesi, kendisiyle yüzleşmesi yanında yaşadığı toprakların hak ettiği yere gelmesi için yeni bir yerel dirilişi realize etmesi gerekiyordu.

Ancak olmadı. 31 Mart seçimleriyle bu ilçe bazında gerçekleşti ancak il bazında Mersin için yeni bir başlangıç,  yeni bir yapısal  restorasyon hayali gerçekleşemediği gibi umutlar, uhteler ve hevesler bir başka bahara kaldı.

Yerel seçimler üzerinde 1 yıl geçti . Bu gün  Mersin’in sosyo-kültürel ve kent-politik dokusu üzerine biraz yoğunlaştığımızda  Akdeniz Belediyesinin,  Başkan  Gültak’ın performasıyla ortaya önemli kazanımlar koymaya çalıştığını görüyoruz.

Politik ajandası yanında sosyolojik ajandası da güçlü  başkan olma özelliğini hissettiren Başkan Gültak, analitik akılla ve özellikle  ‘’politik şımarıklık’’ göstermeden  mütevazi karakter figürü ve  dur durmak bilmeye icraat küfeleri ile ‘’gönüllere iltica’’  etmeye çalıştığına şahitlik ediyoruz.

Bu gün bile geçerliliğini koruyan bir çerkez atasözü; ‘’ ata kibirle binen; bir gün eve yürüyerek gider.’’ der.

Bu minvade olabilecek kişisel yol kazaları ile sosyolojik ve siyasal zemini enfekte etmeden bu şekilde devam ederse bu kazanımlarını bir  kredibilite hikayesine dönüştürmesi, sosyolojik rezervini güçlendirirken başarı stoğunuda perçinlemesi kaçınılmaz görünüyor.

Sosyolojiyi iyi analiz ederek  sosyolojiyi  sahiplenme becerisi, insanları etkileme retoriği ve halkla iletişimindeki PR çalışmalarını saymıyorum. Son birbuçuk  aydaki icraat küfelerine şöyle bir göz attığımızda Corona virüs vakasının getirdiği hassasiyetle;

 -Ülkede  maske üretimini gerçekleştiren kurumlardan biri olma özelliği ile önemli bir başarıya imza attığını,

-Büyük ölçüde eczacı olmasından kaynaklanan avantajla dezenfektan üreten kurumlardan olma özelliği ile…

-Kazanlı beldesinde yufka ekmek imalathanesi ile onlarca kişiye istihdam sağlarken  binlerce kişiye sokağa çıkma yasağı kapsamında ekmek dağıtımında oynadığı kritik rolü tüm Mersin olarak hep birlikte gözlemledik.

‘’ Marifet , iltifata tabidir.’’ Başkan Gültak’ın hakkını teslim etmek gerek.

Benzer  eylem pratiklerini  4 yıllık  sürece yayarak  bu ivmeyle devam ettirebilirse  Büyükşehir için beklenti içinde olanların ‘’kulağına kar suyu kaçıracağından’’ kimsenin şüphesi olmasın.

Emek, çaba,fedakarlık  nihayetinde bir sonuç gerektirir. ‘’ Zaman, insanın aldığı her nefesi sürekli hesaplamakla meşguldür’’ O zaman  zaman kavramını boşa harcamadan  2024’e dönük başarıyı sürdürülebilir kılmak sonuç için oldukça önemlidir.

İnandığım bir söz ‘’ elinden tuttuğunuz insan doğruysa; her mevsim bahardır!’’  der. Bu sözle Akdeniz halkı 31 Mart’ta yaptığı seçimle doğru eli tuttuğunu gösterirken bunun meyvesini de haklı olarak toplamaya devam ediyor.

Bir kahin olmadığım gibi ayrıca yıldız falcısıda değilim, ancak öngörülerim önümüzdeki dönemin  Cumhur İttifakının Mersin Büyükşehir adayının AK Parti’li biri olacağını söylüyor. Öngörülerimde kolay kolay yanılmam.

Bu durumda Cumhur İttifakının adayı Başkan  Gültak mı olur yoksa bir başkası mı olur bunu kestirebilmek mümkün değil. Ancak bildiğim  Başkan Gültak’ın gelecekteki 4 yıllık başarısı, Büyükşehire aday gösterilirse kendisinin,  bir başkası gösterilirse   AK Partili adayın önünü açarken  önemli bir  güç stoğu,  bir başarı rezervi oluşturacağını bilmek gerekiyor.

Binaenaleyh,  Başkan Gültak’a  Mersin  Büyükşehir yerelde AK Parti iktidarı için büyük görevler düşüyor.

Bizimkisi sadece haddimiz olmayarak bir tavsiye belkide  temkinli bir  iyimserlik…  Bilinmesi gereken Başkan Gültak’ın bu günkü başarı gardırobunun,  ayaklarını yerden kesmemesi... 

Çünkü, ‘’ başarının sahipleneni çok olur;  başarısızlık  ise daima yetimdir.’’

Bizden söylemesi…

Bu yazı 313 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar