Rüştünüzü İspattan Başka Çareniz Yok Başkan Gültak!
İsmail Şimşek

İsmail Şimşek

Rüştünüzü İspattan Başka Çareniz Yok Başkan Gültak!

13 Ekim 2019 - 19:05

Önce özet  bir perspektif çizerek konuya girmek istiyorum.

Mersin’in sosyo-kültürel veya  kent-politik dokusu üzerine geçmiş ve gelecek perspektifinden var olan sorunları, çözüme yönelik eksiklikleri   kendi yaşam pratiklerimin bir parçası olarak  genel bir projeksiyon veya izdüşüm üzerinden dile getirmek istiyorum.

Elbette bugün Mersin’in kadim tarihinden, nüfus olarak ne kadar büyüdüğünden bahsetmeyeceğim. Bahsetmek istediğim Mersin’e geçmişten bu güne yön vermesini arzuladığımız  yerel politik figürlerin Mersin için Mersin adına ‘’sosyo-kültür ve kent-politik-ulaşım’’  dokusu üzerine  bir detay ortaya koyamaması.

Eğer Mersin özellikle yerelde iyi yönetilseydi bu gün  şu halimize bakıp  bunları konuşmuyor olacak  belki turizm cenneti vasfıyla Antalya gibi  adı  Türkiye’nin önüne geçmiş turizm kenti olacak, liman kenti olma özelliği ile sosyal katmanlaşmaya yaydığı zenginleşme ile  önemli bir irtifa kaydedecektik.

Maalesef,  yerelde belediyecilik ayağında Mersin’i gerçek manada sahiplenecek  yerel siyasal figürlere sahip olamadığımız için  gelenlerinde ya kendi  varlıklarının devamını sağlama  yada kendi çevresi ile iş tutarak kısa günü paraya dönüştürme gayretinin  parçası olma yolunu seçtikleri için bu gün Mersin’i ve ilçelerini hizmette tartışır hale geldik.

Bu gün bir liman kenti olarak Mersin ve şehrin atardamarı konumundaki merkez ilçe Akdeniz’in; kentin kalbi burada atıyor olmasına rağmen  görev ve yetki alanı önemli ölçüde büyükşehir statüsünde olsada yaşam ve ticaret  alanlarındaki  keşmekeşlik, cadde ve yolların vizyonsuzluk ve öngörüsüzlük nedeni ile  yetmezlik düzeyine ulaşan fonksiyonelitesi gerekse  şehri boydan boya tüm kılcal damarları ile kuşatan raylı sistemin bu güne kadar  bu şehrin yaşam dokusuna layık görülemeyişinin  insanlarda yaşattığı hayal kırıklığı veya travma gibi konuşulabilecek belki onlarca sorunun  bizimle birlikte hala sorun olarak yaşamaya devam ediyor olması ise ayrıca diğer bir sorun.

Oysa insanoğlunun sebep olduğu hiçbir sorun imkansız veya telafisiz değildir.Asıl mesele, sorunun samimiyetle sahiplenilememesi, üzerine gidilememesi eksiğimiz ise tüm bunları besleyen yerel siyasi figürlerin ‘’ donanım yetersizliği’’  meselesidir.

Şehrin tüm yaşam serencamı dünden bugüne objektif bir bakış açısıyla filtrelediğimizde gelen yerel yöneticiler ‘’ -bir kısmı hariç-’’ ya iş bilmez kifayetsiz politika simsarları yada belediyeyi kendi şirketinin bir yan kuruluşu  olarak görüp her daim kendine çalışan ferasetsiz ve basiretsiz  isimlerdi. Dolayısıyla Mersin, hizmette ‘’ fetret devri’’ yaşadı!

Oysa geleceği  kavrayabilen feraset sahibi siyasetçilerin ve yerel siyasi figürlerin kavrayış kabiliyeti siyaseti ve yönettiği kurumların yarınını belirlerken  bunu kavrayamayan kişi ve kurumların yarınları olamaz.  Çünkü gelecek, ancak ve ancak  önünü görebilmek ve yarınları  kavrayabilmekle mümkündür. Yerel idarecideki feraset, yönettiği şehrin yarınını kavrayabilmenin izdüşümüdür.

Yarınları tahminde en isabetli yöntem; o geleceği inşa edebilmekten geçer.Bunu yapabildiğiniz sürece  kentinizin  siyasal tarihinde konuşulan ve daima hep hatırlanan başat aktörü olursunuz.
AK Parti 14 Ağustos 2001’de kuruldu ve 3 Kasım 2002’de ülke siyasetinde önemli bir siyasal aktör oldu. Kesintisiz 17 yıl iktidarda kalarakta kırılması güç bir rekorun sahibi oldu.

Ak Parti’nin iktidar serüveni tesadüf değildir. Başarısı, işte bahsettiğim geleceği kavrabilme kabiliyeti ile ilgilidir.

Mesela, bazı yazarlar zaman içinde bünyede oluşabilecek ‘’ siyasal  otofaji ‘’ ile kendi kendini yiyip bitirerek AK Parti’ninde tıpkı  ANAP veya DYP misali yok olacağını düşünselerde bunun böyle olmadığını birkaç seçim geçirdikten sonra anlamış oldular.

Başka neydi peki, sürekli güçlenerek büyüyen büyüdükçe daha fazlasını isteyen bu siyasi atraksiyonun sırrı?

Bir: Öncelikle belirtmem gerekir ki bunun en büyük sırrı iktidarda olmasına rağmen sanki iktidarda değilde muhalefetteymiş  gibi davranması…

İki: Reel  potilitiği  sözde halka rağmen halk için(!) yaptığını söyleyenlerin tersine  siyaseti siyaset için değil, siyaseti gerçek manada  yapmacıksız halk için yapıyor olması…

Üç: Halkın istediği realist bir politik anlayışı benimseyerek  gerektiğinde kendi kendine muhalefet yapabiliyor olması…

Bu üç önemli argüman Ak Parti’yi iktidar yaptığı gibi hep iktidarda tutttu. AK Parti bu argümanlar üzerinde yürümeseydi muhtemelen siyasal zemin enfekte olacak kısa başarı öyküsü tıpkı ANAP veya DYP gibi siyasal tarihin tozlu raflarında dar bir alan işgal etmekten öteye gidemeyecekti. 

Cumhur İttifakının getirdiği yansımayı da katarsak  bir başarı kazandınız!  Bunu perçinlemek, daha ileriye taşımak sizin elinizde. Gelecek neyi formüle eder bilemeyiz. 

Ancak bir Mersin’li olarak beklentimiz  mikro perifer özelde Akdeniz ilçemiz, jeo stratejik ve jeo politik konumu ve  hizmete aç potansiyeli  ile  önemli işler yapmaya namzet, başka amaçlara savrulmadan, ajandasında liyakat, dürüstlük ve donanım kriterini belirginleştirmiş, siyaset anlayışı ile Akdeniz’e  ‘’ lale devri’’ yaşatacak bir yerel aktör belediye başkan profili çizmenizdir. İktidarsınız bunu iyi kullanmanızı tavsiye dereken, başarınız veya başarısızlığınızın  sadece sizin kişisel sorununuz ve sonunuz olmayacağını aynı zamanda sizden umut bekleyen tüm sosyal katmanların ve kentin tüm dinamiklerinin sorunu ve sonu olacağını bilmenizdir!  Bunu ferasetinize entegre ederseniz başarı kaçınılmaz olacaktır.

Dolayısıyla;  ‘’ rüştünüzü ispattan başka çareniz olmadığını da bilmenizi isterim sevgili başkan,  M.Mustafa GÜLTAK!’’

Hayırlı olsun!

Bu yazı 601 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar