TKGM olarak ; ''Kendi Kıymetlerimizi...
İsmail Şimşek

İsmail Şimşek

TKGM olarak ; ''Kendi Kıymetlerimizi Sahiplenmeliyiz''

17 Kasım 2019 - 19:39

“Bizde bu altyapı mevcut. Artık vatandaş beklemek zorunda kalmayacak ve vergi kaybının da önüne geçilecek.”

Bu ifadenin sahibi  ulusal bir gazeteye röportaj veren Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin.  

‘’Artık vatandaş beklemek zorunda kalmayacak’’ sözü ile sanki tapu dairelerini suçlarçasına aynı zamanda bir eleştiri  gibi gördüğüm bu ifadeye  takıldığımı söylemek istiyorum. 

Anlaşılan o ki;  noterler birliği başkanının vatandaş tapu dairelerinde ne kadar süre bekliyor bundan haberi olmadığı gibi  bu incitici sözü söylerken, tapu dairelerinin hazırladığı alt yapı ile yiğitlik taslamasını esefle karşılıyorum.

Bu gün bir tapu dairesinde eğer kayıtlarda bir engel yoksa trilyonluk bir satış işleminin 45 dakikada bitirildiği düşünüldüğünde, ederi yüz elli lira olan matbu bir vekalet ne kadar sürede düzenleniyor bunu da sormak istiyorum.

Bir kısım tapu işlemlerinde ısrarcı davranılması olsa olsa tapu kayıtlarının elektronik ortama aktarılmasının sonuca matuf ‘’ yürüyen besili tavuk’’ gibi görülüyor olması.

Kurgu kısaca, noterler bu sistem ile para basarken, tapu kayıtlarını aktarmada hata yapmış tapu çalışanının bu hatadan dolayı sorumlu kalmaya devam edeceği gerçeği.

Bir türlü anlayamadığım diğer konu ise;  kendi düzenlediği sahte vekaletnamaye dahi sahip çıkamayan bir kurumun yapılanması ve uygulaması tamamen mevzuta dayalı bir kurumsal işlevselliği kendi bünyesine nasıl entegre   edebileceği realitesi.

Tapu uygulamalarında 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununa göre dışarıdan düzenlenen bir evrakın veya sözleşmenin hukuki işlevselliği Tapu birimlerinde uygulama kabiliyeti ile gerçeklik kazanır. Yasa, noterler tarafından düzenlenen vekalet sözleşmesinin sahteciliğe karşı mahcubiyetini, iğfal kabiliyeti ile değerlendirir.

Evrakların yanıltma gerçekliği dersek bunun adına, tapu memuru vekaletin sahte olup olmadığını kriminolojik perspektif olarak  imzasından, kaş,göz, kulak ve burun yapısı olarak fotoğrafından ayrıca sözleşmenin tarih ve yevmiyesinden kaçıncı ayda kaç yevmiye olabilir tahmini üzerinden  yanılmamak için standarta bağlanmış bir zaman dilimi içerisinde adeta bir savaş verir.

Eğer evrakın iğfal kabiliyetini ıskalamışsa vay haline tapu memurunun. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunun 1007.maddesi demoklesin kılıcı olarak iner tepesine tepesine.

Genel perspektiften bakacak olursak şu çok önemli, bir devlet  için  zayıflık var olduğunu bildiği potansiyelini  kullanmada ruh, vücut ve düşünce  gücünün muhasara altına alındığını biliyor olması, bunu kırmaya yeltendiğinde  ise ‘’ siz yapamazsınız ‘‘  çaresizliğine mahkum edilmesidir.

Kurumlarında devleti oluşturan yapının bir parçası olduğu düşünüldüğünde benzer sonuçlar kurumlar açısından da geçerlidir. Kurumlar için gelecek körlüğü,  yetişmiş ve uzmanlaşmış insan potansiyelini bir hiçliğe mahkum etmesi yanında, ülke geleceğine dönük  elindeki  bu muazzam gücü heba etmiş olmasında yatar.

Buradan şunu anlatmak  istiyorum.

Asıl meselemiz son yıllarda bazı değişimler yaşasakta millet olarak en büyük yanlışımız kendi değerlerimize sahip çıkamayışımız, kendi değerlerimizi önceleyememiz gerçeğidir.

Kurumlarımız açısından da durum böyle maalesef. Tapu ve Kadastro camiasından binlerce meslek büyüğümüz, işinde uzmanlaşmış abilerimiz atıl vaziyette kimisi evde, kahvehanede kendini bitirirken yıllarca kazanılmış birikimlerini hiçbir işe yaramadan tükettiklerine şahit oluyoruz.

Tüm bunlar ortada iken, tapu satışlarını,  yukarıda bahsettiğim gibi düzenlediği sözleşmeye dahi sahip çıkamayan para makinası noterlere vermek, özellikle son yıllarda e-arşiv programıyla arşivini TAKBİS’e aktaran önümüzdeki dönemlerin atıl tapu çalışanı adaylarına bu birikimlerini kullanabilme potansiyelini çok görmek, kurum çalışanları açısından ciddi bir hayal kırıklığı yaratabileceğini bilmek gerekiyor.

Oysa yıllarını tapu ve kadastro camiasına vererek uzmanlaşmış meslek büyüklerimiz için  kurumsal bir yapı oluşturularak belirli bir  teminat üzerinden tüm sorumluluk yüklenerek bir fırsat vermek, hem işlemlerin sağlıklı ve hatasız yürümesine zemin hazırlarken ezilmiş tapu çalışanının öz güvenini arttıracak hemde minnet ifadesine mazhar, geleceğe dönük bir fırsat penceresi aralayacaktır.

Tapu ve Kadastro Teşkilatı olarak bu zeminde bizi onurlandıracak yegane gerçek; ‘’ Kendi kıymetlerimi sahiplenmemizdir.’’

Bu yazı 5342 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 15 Yorum
 • Suat SANCI emekli md.yrd.
  11 ay önce
  DURSUN "CİN" olmadan adam çarpmaya çalışmış. Ama kurumumuzda şu sınavlarda mülakata değilde Liyakata önem verse iyi olur. Çünkü kendisini iyi yetiştirmiş birçok emekçi kardeşimde duygusal kopuşlar olmakta. Bu açıdan kendi değerlerimize sahip çıkmak lazım.
 • Mehmet Taş
  11 ay önce
  Noterlerde tapu işlemini yapacak bilgiye sahip eleman yok. Takbis vasıtasıyla işlem yapmak isteseler dahi bilgili eleman gerekir. O bilgili elemanlarda Tapu Sicil Müdürlüklerindedir. O bilgili elemanları Noterde çalıştırlarsa başarılı olabililer. Aksi halde yapılmaması gereken işlemleri yapıp vatandaşları zarara uğratırlar.
 • Bir tapucu
  11 ay önce
  Noterler kendi işino hakkıyla yapsın ,.daha sonra diğer kurumların islerine talip olsunlar kaba bir tabir olacak ama Tapu Müdürlüğü hakkında yorum yapmak noterler birliğinin haddi değil de anlara cevap verecek bir ilerinin olayışı kötü
 • Murat Okumuş
  11 ay önce
  Yasal düzenleme yapılması gerekir kanaatindeyim.
 • Metin Şeker
  11 ay önce
  Muhteşem bir "tapu ve kadastro çalışanları" savunması olmuş. Yazarımız kendi adıma TEBRİK EDERİM. Kalem ve yüreğinize sağlık ÜSTADIM. Metin ŞEKER Emekli Bölge Md.Yrd.
 • Metin Şeker
  11 ay önce
  Muhteşem bir "tapu ve kadastro çalışanları" savunması olmuş. Yazarımız kendi adıma TEBRİK EDERİM. Kalem ve yüreğinize sağlık ÜSTADIM. Metin ŞEKER Emekli Bölge Md.Yrd.
 • Fethi Aksu
  11 ay önce
  Gerçekleri dile getirmis, çok güzel bir yazı tşk.
 • Adem Çelik
  11 ay önce
  Kaleminize sağlık Sayın Üstadım. Çok doğru bir tespit...
 • Zeren
  11 ay önce
  Bizim kurumdan adam olmaz malesef hep ezilen çalışanlar keyfini süren diğer kurumlar şimdide noterlere pesler çektik kurumu
 • Mtek
  11 ay önce
  Tebrikler bizlere tercüman olmuşsunuz.
 • Mert aslan
  11 ay önce
  Helal olsun size 3 günlük işi bir günde biteren tapu çalışanlarına lav atana kapak olmuş
 • Kadastrocu
  11 ay önce
  Tapu ve kadastro yönünden tek yetkili ve sorumlu Tapu ve kadastro genel müdürlüğü olup tüm çalışanlar mevzut yönünde yetişmiş olup tüm çalışanlar candan tebrik ediyorum.
 • Hamza çamsarı
  11 ay önce
  Bu kadar emeğin birikimin mevzuatın bilginin 172 yıllık yapılanmanın boşa gidişi yazık tüm emeklere bana kalan Orhan Gencebay ın dediği gibi dertler benim mutluluk senin olsun hayırlı işler vatandaş beklemeden noterlerde yapsın işini önemli olan da vatandaşın hizmet alması arka planlardaki yaşananları düşünmüyorum çok yazık oldu TÜm emeklere vizyon ve misyonuna ihanet eden bir kurumda olmak acı Emir Demir’i keser diyecek tek şey yazık önce tanı sonra yorum yap bir kağıt parçasına 8 kelime yazamayanlar hakkımızda konuşması üzücü bakalım bizim yaşadıklarımızı siz yaşayınca o zaman sizi görelim bir tapu memuru Hamza ç.
 • Mehmet Konyalı
  11 ay önce
  Helal olsun üstadım... Eline, diline, kalemine sağlık.
 • Enes BEY
  11 ay önce
  Türkiye gerçeğinden o kadar uzak bir yazı ki size sadece güncel bir örnek vereyim 6 bağımsız bölümlü ve 6 mâlikli bir Kat Ittifakı ni kurmak için 45 gündür bekliyoruz ****** Tapu Müdürlüğü hadi bakalım neymiş 45 dk da bitermiş

Son Yazılar