TKGM'den Sıradışı Bir Yapılanma; '' Yurt Dışı...
İsmail Şimşek

İsmail Şimşek

TKGM'den Sıradışı Bir Yapılanma; '' Yurt Dışı Tapu İşlemleri''

15 Aralık 2019 - 21:53 - Güncelleme: 16 Aralık 2019 - 18:19

Tapu ve Kadastro Teşkilatı sıradanlık olgusunu, sıradışılık olgusuna yani sıradışılığa  taşıyan kurum olma özelliğini sürdürürken  yeni uygulamalarıyla bunu fazlasıyla ispatlıyor.

‘’ Rekonstrüksiyon’’ adı verilen kapasite yeniden inşa sürecine şöyle bir göz atıldığında olmaz denileni oldurduğuna şahit oluyoruz  bu teşkilatın. Fazla değil 10 yıl önce hayal dahi edemeyeceğimiz şeyleri bu gün bir avuç bilişim uzmanı olmaz, yapılamaz denileni maharetli elleriyle adeta  ete kemiğe büründürüyor, insanı hayal aleminin ötesine geçirtebiliyorlar.

Biliyormusunuz bilmiyorum ama önümüzdeki günlerde tapu işlemlerinde önemli bir dönüşüme daha tanıklık edeceğiz.

İşlemin adı, ‘’ yurt dışı tapu işlemleri’’  

Bundan önceki uygulamalarda  işlemin tarafları aynı tapu müdürlüğüne müracaat ederek farklı il ve ilçelerdeki taşınmazlarını taşınmazın bulunduğu tapu dairesinden yetkiyle satabiliyor veya belli tasarruflar yapabiliyordu.

Kurumun son kapasite inşası ‘’ E-MAJÖR YETKİ’’ ile  yetkili işlem karakteri çok daha ileriye taşınıp ülke sınırlarını aşan bir aşamaya evrilirken  buradan Tapu Müdürlüklerinin 1 Ocak 2020’den itibaren bunu daha da geliştirip iller hatta yurt dışı düzeye taşıdığı yeni bir durumla karşı karşıya kalacağımızı anlatmaya çalışıyorum.

Yeni uygulamanın özeti kısaca şu; eskiden gerek il içi gerekse il dışı işlemlerinde işlem tarafları edinilen yetki çerçevesinde hazırlanan sözleşmeye aynı tapu müdürlüğünde olmak kaydıyla birlikte imza atmak zorundaydılar. Yeni uygulama ise aynı il içerisinde olmamak kaydıyla farklı illerde veya yurt dışında olan işlem  taraflarının biraraya gelmeden ayrı ayrı tapu birimlerinden işlemlerini sonuçlandırabilme hak ve yetkisine sahip olabilmeleridir.

Örneğin, Almanya’da yaşayan bir vatandaşımız Mersin Toroslar’daki  herhangi bir taşınmazını satmak için Almanya’daki herhangi bir konsolosluk tapu birimine başvurarak alıcısı Toroslar  veya başka bir tapu biriminde  olan bir veya birden çok vatandaşımıza Toroslar Tapu Müdürlüğünden yetki alınarak başvuru yapılan yurt dışı biriminde resmi senet üzerinden işlem hazırlanıyor. İşlem hazırlandıktan sonra konsolosluk tapu biriminde görevli tapu memuru kamera önünde başvuru sahibinin imzasını alıyor ve sonra resmi senet sözleşmesini Toroslar Tapu Müdürlüğüne alıcısına imzalatmak için elektronik ortamda gönderiyor. Alıcının da resmi senet sözleşmesini imzalamasından sonra resmi senet sözleşmesi tekrar elektronik ortamda başvuru yapılan yurt dışı birimine gönderilerek burada yevmiye sayısı alınıyor ve işlemin alıcı-satıcı ve resmi senet sözleşme tarafı bitiriliyor. Bundan sonrası artık tapu müdürlüklerinin kendi iç prosedürüne kalıyor.

Bu uygulamanın birebir aynısı il dışı örneğin, Mersin-Ankara gibi  yetkili tapu işlemlerinde de realize edilebiliyor.   

Şu an için ‘’ satış, bağış, trampa ve satış-ipotek ‘’ için öngörülen düzenleme ileride başka tapu işlemlerini de içine alarak yaygınlaştırılabilir.

Kurumun bu olağanüstü çabasıyla geleceği örtüştürdüğümüzde evren kendi dönüşümünü yaşarken devletler gibi kurumlarında küresel düzeni hep izlemek zorunda olduğu gibi her inovasyonu dikkate almalı  pozisyonunu her daim yeniden güncellemelidir. Çünkü küresel evrimleşmeyi sahiplenebilme ancak ‘’değişimin peşinden koşarak değil, önüne geçilerek, önü çevrilerek’’ yakalanabilir.

Ve yine unutmayalım ki; vasatlıkla, mükemmellik yakalanamayacağı gibi sıradanlıkla da sıradışılık oluşturamazsınız!

Bu gün Tapu ve Kadastro Teşkilatının başarısı;  sıradanlığı,vasatlığı  aşağılarken sıradışılığı  baştacı yapıyor olmasındandır.  

Hayalim, sadece Tapu ve Kadastro Teşkilatının değil tüm kurumlarımızın devletiyle,milletiyle birlikte  21.yy.ın dayattığı bu rekabette niceliğe dayalı soyutluğu değil, niteliğe dayalı somutluğu çerçeveleyip, çevreleyecek alanlara kodlanırken, bir az geç kalınmış da olsa mücadele rezervi ile ‘’ geleceğe cüret etmeye’’ lider ülke büyük millet olma iddasını devam ettirmesidir.

Kurumsal inovasyonda olağanüstü başarılara imza atan bu kadim teşkilatın, kurum çalışanı inovasyonunu da dikkate alarak  daha majör beklentilerle bu başarısını kutluyorum.

Bu yazı 1790 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 2 Yorum

Son Yazılar