AMAÇ YALNIZ İNSANLAR YARATMAK...
Mustafa MIZRAK

Mustafa MIZRAK

SEVGİ SOFRASI

AMAÇ YALNIZ İNSANLAR YARATMAK...

31 Temmuz 2017 - 18:18
loading...

İnternet teknolojilerinin gelişimi ve internet tabanlı sosyal etkileşimlerin etkinlik kazanmasıyla ortaya çıkan sosyal medya, genel iletişim içerisinde yeni bir elemandır. Sosyal medya kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir. Ayrıca sosyal medya; kişilerin internet üzerinde birbirleriyle yaptığı diyaloglar ve paylaşımların bütünüdür. İnsanların her birinin sahip olduğu farklı bir karakter özelliği vardır. Bir de gerçekte kendisinde var olmadığını bildiği fakat hep olmak istediği idealize edilmiş bir karakter . Birçok insan sosyal medyayı kullanırken bur da kendisini olduğu gibi değil, ikincil karakteri yani hayalinde kurguladığı insan tipi gibi tanıtmaktadır. Bu sanal ortam bir süre sonra gerçek hayal algısını bozmakta ve kişilik bölünmeleri ile kişilik bozukluklarına neden olmaktadır.

Ayrıca sosyal medya insanların gerçek hayatta görmek istedikleri değer görme ve takdir edilme gibi isteklerini gidermekte bu nedenle de gerçek sosyal medya ortamlardan bireyleri uzaklaştırıp, internet ortamına bir bağımlılık yaratmaktadır. Böylece bazen aynı fiziki mekanı paylaşsa da bireyler, her biri gözlerini telefonlara kilitleyip birbiri arasındaki sözsel iletişimi minimum düzeye indirmektedir. Amaç asosyal ve yalnız insanlar yaratmaktadır.

Sosyal medyada sunulan birçok oyun, bünyesinde birçok bilinçaltı mesaj barındırmaktadır. Sosyal, dinsel ve cinsel kimliğinizle oynayan bu oyunlar siz ve çocuklarınız farkında olmadan algılarınızı yönetmekte ve bakış açılarınızı değiştirmektedir. Hızla insanlar vicdan ve merhamet yoksunu, sadece haz ve zevklerine dayanan bir yola doğru sürüklenmeye çalışılmaktadır. Gençlerin birçoğu bu sapkın inanışları seçmeye başlamaktadır. Pornografik unsurlar, ensest gibi hiçbir inançsal değerler sisteminin kabul edemeyeceği davranış biçimleri genç beyinlere servis edilmektedir.

Bazı hataların sonuçları tahmin edilemeyecek ölçüde yıkımlara neden olur. Küresel güçlerin ve medya patronlarının bu olan bitene çanak tutması hatta çoğu kez teşvik etmesi de cabası..Hayatımıza sözüm ona yaşam kalitemizi yükseltip hayatımızı kolaylaştırdığını zannederek aldığımız birçok unsurun içine bir süre sonra bu faydayı zarara çevirebilecek yüzlerce virüs sokulmaktadır.

Örneğin; birçoğumuzun kullandığı sosyal medya, başlarda allanıp pullanıp yıllardır göremediğimiz, haber alamadığımız insanları yeniden bulma ve etkileşime geçme adı altında hepimize servis edilmiştir. Başlangıçta hepimize harika bir fikir gibi gelse de bugün doğurduğu sonuçlara bakıldığında yüzlerce felakete neden olmuştur. Bu ürkütücü sonuçlardan birkaçını şöyle özetleyebiliriz;Sosyal medya üzerinden bazı kötü niyetli insanlar çocuklar ve ergenlerle iletişime geçmekte ve kötü emelleri uğruna mevcut ahlak sistemi dışında tekliflerle çocukların kritik dönemlerinde hayatları boyunca atlatamayacakları travmalara yol açmaktadır.

Sosyal medyanın en kötü etkilerinden biri de evliliklerin çözülmesi noktasında insanlara sınırsız bir alternatif kişiler listesi sunmasıdır. Toplumumuzun ahlaki değer yargılarını yerle bir eden diziler ve programlarında etkisiyle aileler bir arada yaşamanın yollarını aramak yerine, farklı arayışlara girmekte ve sanal dünyada kendini farklı tanıtan gerçek dışı kişiliklerle rahat ve kolay bir şekilde iletişime geçebilmektedir. Bu da toplumun yapı taşı sayılan ailenin çözülmesine ve dışardan gelen saldırılara karşı savunmasız kalmasına yol açmaktadır.

Ben de sosyal medyayı kullanan biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki bireyler belli bilinç ve hazır bulunuşluluk düzeyine eriştiklerin de orda ne kadar kötülük kol gezerse gezsin, bu kötü oyun bozulup pozitif ve erdemli fikirlerin yayılması için fırsat olarak kullanılabilir. Bir şeyi kullanım amacınız ve niyetiniz o şeyin doğru veya yanlış bir vasfa bürünmesine neden olur. Çok klişe bir örnek gibi gelse de, bıçak kötü bir şey değildir, ister ekmek kesersiniz, ister adam öldürürsünüz.

Bir atom mühendisi ahlaken eğitilmişse insanlığı bir adım daha ileri taşıyabilecek teknolojik bir buluş yapabilir fakat ahlaken eğitilmemiş böyle kafası iyi çalışan bir adam nesiller boyu insanlığı olumsuz etkileyecek ve ölümlerine neden olacak bir atom bombası da yapabilir.Ne yazık ki hiç hazır bulunuşluk düzeyimize bakılmadan, toplumsal olarak eğitilmeden, yenilik adı altında birçok bize uygun olmayan unsurun dayatıldığı bir toplum olma yolundayız.Umut ediyorum makus talihimiz bir gün bizden yana değişir ve gelecek nesillere sevgi dolu dünya bırakabiliriz.Sevgiyle kalın Çünkü sevginiz yoksa içi boş çınlayan bir bakır kaptan farkınız olmayacaktır.

Bu yazı 2054 defa okunmuştur .

Son Yazılar