BABAMIN BAKKAL DÜKKANI
Mustafa MIZRAK

Mustafa MIZRAK

SEVGİ SOFRASI

BABAMIN BAKKAL DÜKKANI

29 Ağustos 2017 - 14:49
loading...

Aydın insan düşünür, sınırları aşmak, yeni şeyler üretmek ister. Aydın olmayan insan ise hiçbir şey için kafa yormaz hiçbir şeye.

Aydın kişi aydınlanan kişi demektir. Aydın olmanın ilk şartı kişinin kültürel olarak birikimli olmasıdır. Ve birikimleri evrensel olarak ve karşılıksız paylaşmasıdır.

insanın konuşma tarzı kullandığı kelimeler bence onun bilgisini yansıtır.

İnsanın bir dünya görüşü vardır. Olaylara, yaşananlara karşı göstermiş olduğu dışa vurumu ifadesidir. Düşünmek; insanı, insan yapan en önemli değerdir.

Önce, yetiştirildiği anne, baba ve diğer aile bireyleri, sonra okul ve arkadaş çevresi, bilinçlenme dönemi dediğimiz üniversite ve sonrası çalıştığı kurum, en önemlisi de kendi araştırmasıdır.

Aydınlar toplumun kaderini etkileyen kişi olduğu için bulunduğu toplumun sözcüleridir, beyinleridir.

Aydın insan yeni şeyler üretmek ister. Aydın olmayan insan ise hiçbir şey için kafa yormaz.

Toluma bilimsel etiğe uygun gerçekleri anlatmak, onların yaşamlarına katkıda bulunmaktır.

Aslında hepinizin bildiği bu tanımlamaları ısrarla yazmamım sebebi bir şeyler bilen herkesin aydın olmadığını dile getirmektir.

Aydın olduğunu iddia eden ama sürekli yön değiştiren,yani kapitalizm gibi oynak olan insanların aydın değil kaypak olduğunu hepimiz daha iyi öğrendik.

Hem aydınım diyeceksin hem insanlarım hatta çocukların ölmesine göz yumacaksın, korkacaksın.Basın mensupları tutuklanıyor,kurumları kapatılıyor adalet ayaklar altında ama sen susuyorsun güçlüden  yana oluyorsun.

Bilim insanı dediğimiz aydınlarının da dünya görüşleri, vardır.

Ancak, bilim insanlarını diğer meslek guruplarından ayıran en önemlik almış oldukları bilimsel etiği ve evrensel bilim değerlerini, ne kadar dünya görüşüne ters olursa olsun, gerçekleri tüm çıplaklığı ile topluma sunmaları, onları aydınlatmalarıdır.

İşte onları, bilim insanı, yapan temel özellik budur.

Sen aydın değil körsün be arkadaş.Kendi öğrendiklerini dürüstçe kamu oyuna aktarmak yerine demagoji yapıyorsun.Senin tozlu bir rafta duran hiç açılmamış bir kitaptan ne farkın var. Meyve vermiyorsun hatta gölge bile yapamayacak kadar zavallısın.. SEVGİYLE KALIN. 

Bu yazı 2308 defa okunmuştur .

Son Yazılar