BİLİYORUZ BUNU ZATEN
Mustafa MIZRAK

Mustafa MIZRAK

SEVGİ SOFRASI

BİLİYORUZ BUNU ZATEN

24 Haziran 2017 - 16:09
loading...

Doğru kullanıldığında hayat kurtaran ve insanların ‘haber alma özgürlüğüne’ hizmet eden bu mecra; kötü kullanıldığında da korkunç zararlar verebiliyor.

Bir tuşla yapılan alışverişler, ödenen faturalar, verilen yemek siparişleri…

Tüm bu gelişmelerin artışıyla, insan ilişkileri ciddi yaralar alıyor.

Olur olmaz haberleri paylaşmak, beğenmek,kimlerin üzerinde nasıl bir etki bırakıyor bu hesabı iyi yapmak gerek. Yüzlerce amaca yönelik olarak kullanılan Sosyal Medya bazen bir dostumuza ikram ettiğimiz buz gibi bir ayran bazen de dostumuzu yavaşça düşünsel ölüme götürecek bir bardak zehir. Yaygın olarak kullanılan sosyal paylaşım siteleri sayesinde insanlar sosyalleştiğini düşünürken, asosyalliğe doğru adım atıyorlar, farkında değiller.

Kimimiz özgürlük diyoruz bunun adına,kimimiz teknoloji.Ne dersek diyelim kim ne tanım yaparsa yapsın Sosyal Medya bir silahtır ve bu silahı çok dikkatli kullanmak gerek. Dikkat etmeliyiz bilim adamından ilkokul örgencisine kadar her yaştan ve kültürden oluşan bir mecra var önümüzde.

Bu güne kadar bir çok  kitaplar yazıldı yüzlerce makale karalandı yüzlerce konferanslar verildi Sosyal Medya hakkında.

Böyle bir tanım yapmak düşüncesinde değilim.Sosyal Medya ağlarını ne amaçla kullanıldığımıza değinmek istiyorum. Sosyal medya ağları, farklı bir iletişim platformu sağlayarak bizi  tek yönlü bilgi akışından çok yönlü bir yapıya dönüştürdü.

Bu gücü bu silahı kime çevirerek kullandığımız bence çok önemli.

Bilinçsiz kullanımla her gün her saniye ne kadar insanın düşüncesini etkiliyor,ne kadar insanın beynini yıkıyoruz farkında olmalıyız.

Gittikleri yerlerden, yanında bulunan kişilere, yedikleri yemeklerden, yaptıkları işlere kadar bir çok şeyi insanlarla paylaşma iç güdüsüyle hareket etmeye başladılar. İstemsiz bir şekilde, güncelledikleri durumların ‘beğenilme arzusuyla egolarını tatmin ediyorlar.

Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki; sosyal paylaşım siteleri amaca uygun kullanılmadığında insanların psikolojisini olumsuz yönde etkiliyor.

Herkes dünyayı, sanal alemden kurtarıyor oysa gerçek dünyadan haberi bile yok.Canı yansa, acısını sanal alemde paylaşıyor. Duygular köreliyor, duygular can çekişiyor.

Kime ait olduğu bilinmeyen bir açıklamayı araştırmadan paylaşmak boş sayfaya imza atmaktan farksıdır.

Ekranın karşısında, oturduğumuz o koltuklarımızda rahatımızı düşünürken, bünyemiz bundan fazlasıyla olumsuz etkileniyor. hayatlarımız sadece internetten, sosyal ağlardan ibaretleşiyor.

Elbette milyonlarca kullanıcıya sahip Facebook ve Twitter gibi sosyal medya sayesinde insanlar bilinçleniyor.Bir dakikadan daha kısa bir zamanda dünyanın diğer köşesindeki gelişmelerden haberdar oluyor.

Bunu zaten biliyoruz. Ve sosyal medya ağlarını da aslında bu amaçla kullandığımızı zannediyoruz.

Lütfen dikkat edelim ben bir medya mensubu olarak bu yazdıklarıma mümkün olduğunca dikkat etmeye çalışıyorum . Ve daha da dikkatli olacağıma söz veriyorum.

Sevgiyle kalın.Çünkü sevginiz yoksa içi boş çınlayan bir bakır kaptan farkınız olmayacaktır.

Mustafa Mızrak

( Analist / Gazeteci / Yazar )

Bu yazı 2363 defa okunmuştur .

Son Yazılar