HOŞ GÖR HOŞ YAŞA
Mustafa MIZRAK

Mustafa MIZRAK

SEVGİ SOFRASI

HOŞ GÖR HOŞ YAŞA

12 Şubat 2018 - 20:35
loading...

Birçoğumuzun en büyük eksikliklerinden biri. Empati. Kendinizi karşınızdakinin yerine koyarak onun açısından duruma bakabilmek. Bunu yapabiliyorsak zaten sorun yok demektir. Ama yapamıyoruz ve duruma sadece kendi pencerenizden bakıyoruz.Hoşgörülü insanlar çevreleriyle daha iyi ilişki kurarlar. Hoşgörü, sevgi ve sabrı da getirdiğinden, daha sağlıklı düşünmemizi sağlar.Hoşgörü, uygarlığın biricik sınavıdır. Zira toplumsal hayatta en yararlı erdem hoşgörüdür. İnsanlar gündelik yaşamlarında birbirlerine hoşgörüyle davranmıyor, selam vermiyor, yardım etmiyor ve tamamen menfaatçi ilişkiler kuruyor.Bu yaklaşımın hatasını da yine kendi hayatlarında karamsarlık olarak yaşıyor.

Hoşgörülü olmayı kesinlikle nerede olursak olalım, nerede yaşıyor olursak yaşayalım öncelikle kendi içimizde kabul edip ardından bunu çevremize uygulayalım.

Tolerans ya da hoşgörü, hayatın temel direğidir. Farklılıkların bir kültürel zenginlik kaynağı sayılması, farklı kimliklerin ve hayat tarzlarının herkesçe kabullenilmesi ve saygı görmesi, bir kesimin karşılaştığı güçlüklerin diğer kesimlerce de anlaşılması ve giderilmelerine çalışılması, sağlıklı bir hayatın vazgeçilmez şartıdır. Herkes kendi doğruluğundan emin, kendi yaşantılarını yegane doğru saymış başkalarını da kendi gibi düşünmeye, kendileri gibi davranmaya davet ediyor.

Bunu söylerken herhangi bir kitleyi hedef almıyorum; ırk, din veya etnik bir gurup söz konusu değil. Yaşamın genel kuralıdır hoşgörülü olmak. . Önyargıda muhakeme etmeden bir konum alış söz konusudur. Önyargı akıl öncesidir.Düşünmeden karar vermedir. Sevgisizlik söylemi karşılıklı saygıyı, hoşgörü kültürünü zedeler ve çeşitli bakış açılarının adil bir şekilde değerlendirilmesine mani olur.

Canlıların birbirlerine bağlanmasını sağlayan sevgi, yaşama azmini artıran, düşmanlıkları yok eden, geçimsizliği ortadan kaldıran bir güçtür. Sadece kendini değil, sadece aileyi değil, sadece akrabayı değil, tüm insanları,yaşayan her varlığı sevmek önemlidir. Bitkiyi, hayvanı bile sevebiliyorsak neden diğer insanları da sevmeyelim. Neden onların da ellerinden tutup doğruyu görmelerini sağlamayalım.Sevgiyle yakalanır hayat sevinci. Kusurluyu da hatalıyı da sevgiyle okşayarak onun kalbini fethederiz

Endişede değil Sevgide Kalın.Endişe Sallanan Sandalye Gibidir.

Sizi meşgul Etmeyi Başarır Ancak Hiçbir Yere Varamazsınız.

Bu yazı 10254 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar