HÜSNÜNİYET...
Mustafa MIZRAK

Mustafa MIZRAK

SEVGİ SOFRASI

HÜSNÜNİYET...

04 Şubat 2018 - 21:59
loading...

Hoşgörü eksikliğimiz biraz da bir başka bireye nasıl saygı gösterilir onu bilmediğimizden ileri geliyor. Her şeyi en iyi ben bilirim havasında dolaşıp etrafındaki herkesi küçük gören bireyleri bilirsiniz, işte onların sayısı maalesef ki her geçen gün artmaya başladı. Saygı, hoşgörü, empati gibi kavramlar unutulmaya başlandıkça, her birimiz, insan kalabalığına karıştığımız her an bir kaos ortamındaymışız hissi yaşıyoruz. Eğer önyargılar davranışa dönüşür ise, artık bunun adı dışlama dır. Yani önyargı bir tutum, dışlama ise bir davranıştır


Hoşgörü sosyal ilişkilerde bir tarafın, bazen farkında olmadan, kasıtlı olmayarak, bazen de kasıtla diğer tarafa zarar verebilecek bir sahne yaratması durumunda, diğer tarafın bunu görmezden gelerek veya cevabından vazgeçerek tahammülünü gösterebilmesidir.Hoşgörüsüzlük, kişinin kendi grubunun, kendi inançlarının ya da kendi yaşam biçiminin bir diğerinden üstün olduğu kanısından doğar. Bunların temelinde kişinin insan olarak değerinin reddedilmesi vardır.İnsanların doğuştan kendinden inanç, etnik ve kültürel yönlerden farklı olan insan veya toplumlara karşı ön yargılı, hoşgörüsüz, saygısız olma gibi olumsuz niteliklere sahip olmadığını düşünürsek, hoşgörü kültürünün oluşmasında eğitimin yeri ve önemi büyüktür.

Diğer bir ifade ile hoşgörüsüzlük öğrenilmiş bir davranıştır.

Hoşgörü bir vurdumduymazlık değildir. Hoşgörü görmezlikten gelmek hiç değildir. Hoşgörü kendini bilmektir. Hoşgörü haddini bilmektir. Hoşgörü haddini bilerek sürdürülen hayat biçimidir. Hoşgörü bir anlayıştır, anlayışlı olmanın adıdır, sevginin yoludur. Hataları düzeltebilmedir. Yoksa bana ne lazımcılık değildir. Anlayışın kendisidir. Hoşgörü, çağın getirdiği sorunların, aç gözlülüğün, doyumsuzluğun, sevgi yoksunluğunun, güvensizliğin çaresi olabilecek bir anlayış tarzıdır, insanın özüdür. Evde, trafikte, sokakta, okulda, işyerinde, kısaca insanın olduğu her yerde eğer hoşgörü yoksa orada bencillik, anlaşmazlık, güvensizlik, tartışma, kavga olumsuzluk adına her şeyi görebilmek mümkündür.

ğitimli ya da eğitimsiz her insanda görülebilen bir eksikliktir, hoşgörüsüzlük.

Bizim gibi olmayanları dışlayıp onları iyice ‘öteki’leştiriyoruz. Toplumumuzda ciddi anlamda bir ‘öteki’ fobisi var. Oranlar gösteriyor ki ülkemizde birçok insan sadece kendisiyle aynı etnik köken, din , mezhep veya medeni durumda olan insanlardan hoşlanırken, diğerlerini dışlıyor.

Bu hoş görememe durumu, bizi uzun vadede iyice kutuplaştıracak ve bölecektir.

Endişede değil Sevgide Kalın.Endişe Sallanan Sandalye Gibidir.

Sizi meşgul Etmeyi Başarır Ancak Hiçbir Yere Varamazsınız.

Bu yazı 8890 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar