KOCAMAN BİR MAVİ...
Mustafa MIZRAK

Mustafa MIZRAK

SEVGİ SOFRASI

KOCAMAN BİR MAVİ...

07 Kasım 2017 - 18:37
loading...

Anam kızar oklava ile ellerime vurur __Aklın fikrin oyunda,hadi ye yemeğinde git oyna derdi.Bilmez diki aklımın ve masum fikrimin ÇİÇEKTE OLDUĞUNU Çiçekte beni beklerdi kocaman bahçelerinin çitleri arkasında. Memeleri kocaman üç inekleri vardı.Babası köyün sütçüsüydü.Beni çok severdi Hasan amca.Her gördüğünde yanımda ÇİÇEK YOKSA mutlaka_ÇİÇEK NERDE _Diye sorar sakın kuyuya yaklaşmayın diye sıkı sıkıya tembih ederdi. Dut toplarken mutlaka birimiz ağaçtan düşer ama bir yerimiz kırılmazdı.Amalarımızın koruyucu elleri sürekli tutar yere düşmeden havada yakalardı bizi sanki.

Aradan yıllar geçtiğinde bir gün iş ziyaretinden dönerken birden köyüm geldi aklıma.

Köyüm yaklaşık üç saatlik uzaklıktaydı yaşadığım kasabaya.

Hızla sola dönüp köyüme gitmeye karar verdim. Ve köyümdeydim.Sanki hiçbir şey değişmemiş her şey yerli yerinde duruyordu.Bir tek Kadir amca terk etmişti köyü.İneklerini tarlasını satıp kimsenin bilmediği bir şehre göç etmişti. Birden geri dönmek geldi içimden . Sıcak bir korku, SOĞUK BİR TİTREME SARDI BEDENİMİ

 

                                        

Öykü yazmayı hep çok sevmişimdir.İlk okul yılarımdan bu yana bir çok denemem oldu ama bir çoğunu daha sonra beğenmedim. Küçük düzeltmelerle yıllar önce yazdığım bir paylaşımımı sunmak istiyorum gönlünüzün SÖZ SOFRASINA.Benim aklıma köy denilince hep dut ağaçları,incir ağaçları ve başı örtülü eli emek kokan kadınlarımız gelir. Bir de buğday gelir.Hani emek diyince hemen herkesin aklına gelen soframızın kutsalı.

 

BİRDE BİZİM KÖYÜN DELİLERİ.Var mı sizin de köyünüzün delisi. Yeni yıkanmış ütü yüzü görmemiş buruş kırış eski elbiselerimizi giyer toprakta tozutarak koşar oynardık. Böyle büyüyorduk yeniyi bilmezdik eskiyi severdik hele bide pantolonlarımıza yama yapıldı mı köyü dört dönerdik. Çocukluktan yamalıydık. Can kurtaran naylon sandaletlerimiz olurdu.Ben siya olanı severdim siyah az bulunurdu çünkü. Aslında ben renkleri de çok karıştırırdım hiç öğrenemezdim.


 

Gökyüzüne bakıp BU RENK MAVİ DERDİM evet kocaman bir mavi. Bütün insanları maviye boyasam sonsuza dek özgür olacaklar diye düşünürdüm.Sonsuzluk bana hep Özgürlüğü hatırlatır.Bizim delimiz genç bir deliydi.Durmadan saçlarını tarar ıslık çalarak koşar adım yürürdü.Benim dışımda hiç kimse deliyle deli olmaz peşine takılmazdı peşine.Ben bir keresinde _Bir an önce öl de helvanı yiyelim _demiştim.Kapımızın önünden her geçtiğinde _Helvamı ye helvamı ye ÖLEYİM DE HELVAMI YE diye bağırırdı.

 

Arkadaşlarım vardı.bir çoğunun yaşı bende büyük olan.Bir tek onun yaşı bir yaş küçüktü benden.ADI ÇİÇEKTİ KIVIRCIK SAÇLI GÖK GÖZLÜ NAZLI KIZIN.Çok severdik birbirimizi. Nasıl bir sevgiydi bilmiyorum.Görmesem yerimde duramaz,yemek bile yiyemezdim.

Hızla direksiyonu çevirip ters yöne doğru süratle yol almaya başladım.Gördüğüm her ağaçtan korkuyor,yolun ortadan ikiye ayrıldığını sanıyordum.Kasabaya vardığımda sırılsıklam terlediğimi far etmiştim.Eşim kapıda

Karşıladı beni.Duş alıp yemeğe turduk .Yemekten sonra başımı eşimin göğsüne yaslayıp ağlamaya başladım.Canımdan çok seviyordum ÇİEÇEGİMİ.Küçüklük aşkımı, büyük sevdamı hayat arkadaşı ÇİÇEĞİMİ NE KADAR ÇOK SEVDİĞİMİ BİR KEZ DAHA GÖSTERMİŞTİ BANA HAYAT.

Köyümden bana kalan çocukluğumda BANA ÇİÇEK DÜŞTÜ.

Sizlere de  bu paylaşım.

SEVGİYLE KALIN ÇÜNKÜ SEVGİNİZ YOKSA İÇİ BOŞ ÇINLAYAN BİR BAKIR KAPTAN FARKINIZ OLMAYACAKTIR.

Bu yazı 9026 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar