KORKU MENÜSÜ...
Mustafa MIZRAK

Mustafa MIZRAK

SEVGİ SOFRASI

KORKU MENÜSÜ...

20 Aralık 2017 - 17:46
loading...

İnsanlara sevgiyle katkıda bulunacak şekilde hizmet ederek, düşüncesi ile, duyguları ile, yaptıkları ve söyledikleri ile en azından onların gönüllerini mutlu etmek yerine çocukları ve masum insanları karanlık çıkarlar uğruna yok etmek canice bir yaklaşımdır.Günümüzde insanlık çok kritik bir dönemi yaşamakta. Sevgiden yoksun gerici, çıkarcı, ahlak ve vicdan muhasebesi yapamayan, karanlıktan beslenen düşünce daima savaşlara ötekileştirip yargılamaya  meyillidir.

Savaş olgusu; insanoğlunun dünyadaki ganimetleri kendi lehine çevirmek için dürtülerinin ağır basmasıyla kullandığı kirli oyundur.Savaş,ve her türlü şiddet kişisel ve toplumsal çıkarların bir başka kişi ve toplumsal yapıya karşı ön planda tutulduğu, bu çıkarların insanın yok olması pahasına sürdürülmek istendiği, açgözlülüğün, doyumsuzluğun, haksızca büyümenin dışa vurumudur.Savaş, güçlü yapıların daha çok güçlenmesine, haksız ve vicdansızca ganimet toplamaya, büyük kazançların sağlandığı, silah üretiminin arttırılmasına neden olan yıkım ve yok etme hareketidir.Bu harekin kaynağı iblisin yaymaya çalıştığı dünyasal çıkarlardan başka bir şey değildir.Savaşa neden olmak, savaşı başlatmak, savaşa zemin hazırlamak hiç tartışmasız insanlık suçudur. İyi ahlak, cömertlik, doğruluk, sabır ve dengeden söz eden kimse  yok.

Barış temelindeki erdemler neredeyse yok sayılıyor. Bu yok olmanın içinde insanlar da çeşitli nedenlerle farklı çıkarlar yatıyor.İnsan kendisinin gerçekleştirmedeki becerisini, derinliğini, yaşamına katacağı güç ve mutluluğun farkında değil. Oysaki mutluluk, gerçek akıl ve ruh sağlığı, huzur ancak barış içinde bir arada yaşamakla sağlanır.Bir ülkenin geleceği ve ilerlemesi sağlam kalelere, güzel binalara ve milli gelirine değil, insanlarının ahlaki değerine bağlıdır.Savaşarak ganimet paylaşımı ne inanı nede ülkeyi doyurur geliştirir.Bir arada sevgiyle ve huzurla yaşamanın keyfini hiçbir şeyde bulamayız.

Savaşın barışa dönüşmesinin tek çözümü Rabbin buyruklarına riayet edip sevgide yaşamaktır.Başka türlü sosyoekonomik çıkarlara dayalı bir barış asla mümkün değildir.Eğerler,çünküler,beklilere göre değil her şeye rağmen sevgi barışın kapısını açacak tek anahtardır.İblis paylaşmayı, birlikte kalkınmayı, birlikte üretmeyi, insan hak ve özgürlüklerini uygulamayanları karanlığın pençesine atıyor.Dünyasal manada güçlü olan karanlık güçler acımasızca oyun kuruyorlar.

Alan kapma yarışındalar. Güç ve kudretlerini sevgiden değil, şeytani yönde kullanıyorlar. Bu zalimlere karşı hazırlıklı olmanın birinci koşulu, sevginin Egemenliğinde yaşamaktan başka bir şey değildir.Başkalarının mutsuzluğu üzerinde kurulan, sevgi yoksunu  mutluluk asla sürdürülebilir olamaz. Bu dönem hem gezegenimizin hem de türümüzün yazgısını hızla belirginleştiriyor. Çevre ve kaynak sorunları dev adımlarla üstümüze geliyor. Her yıl 15 milyon insan, kötü beslenme nedeniyle ölüyor. Hava ve su kirliliği tarım ve doğa kaynaklarını yok ediyor.Tüm bunlar yetmez gibi eline silahlar alıp savaşla ve terörle acımasızca toprağı kana bulamak masum insanları öldürmek ifade edilemez çirkin bir anlayıştır. Ne mutlu barışı sağlayanlara.

Sevgiyle kalın. Ve her şeyden önce birbirinizi candan sevin. Çünkü sevgi birçok kötülüğü örter.  

Bu yazı 8829 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar