MERSİN / BİR ŞARKI BİR ŞİİR BİR EFSANE
Mustafa MIZRAK

Mustafa MIZRAK

SEVGİ SOFRASI

MERSİN / BİR ŞARKI BİR ŞİİR BİR EFSANE

04 Ekim 2017 - 19:47
loading...

Şehir upuzun bir hatıra demek.Gençliğimin ülkesinde avutmak istiyorum kalbimi. “MERSİN”, “ülkem”  demek...Şehir benim sırlarımı bilip dillendiremeyendir. Her köşeye kendini yazmış bir gerçek hikâyem var. Kanayan bir hikâye… Mersin  benim ruh halimdir. Yaralı, bölünmüş, sancılı kırık...Bir ülkeyi, bir şehri paylaşmanın rengârenk bir şenlik olması dururken kan rengini tercih edenlerin saltanatı sevgiyle yakılmalıdır.

Mersin’i adımlarken içim ürperiyor. Bir bakış yakalıyorum. Okuyamadığım, anlayamadığım bir bakış... Kendilerini şehrin sahibi sananların aynaları kirli, kalpleri karanlık... Bu sevgisiz kalpler çoğaldıkça bir kasvet basıyor yüreğimi.

Lojistik üstünlüğü ile Mersin her geçen gün daralan Marmara Havzası’nın tek alternatifidir.Akdeniz’in incisi Mersin’in, turizm ve ticaret imkanları göz ardı edilmemeli ve bu inci kentin gelişmesinin önündeki engeller hızla kaldırılmalıdır.

Mersin turizmi ile, tarımı ve sanayisi ile gelişime açık bir ildir.Bu nedenlerle  birçok bakımdan ülkemizin yatırıma en elverişli kentlerinden birisidir.Hem tarım hem ticaret açısından arazi imkânları bol, kış mevsimi az, uzun sahil şeridine sahip, limanı ve serbest bölgesi ile Ortadoğu’nun, İç Anadolu’nun, Güneydoğu Anadolu’nun sahile açılan kapısı durumundadır.

Mersin’in ekonomik, kültürel ve sosyal yönden gelişmenin ve kalkınmanın sağlanabilmesi için ildeki tüm paydaşların ortak bir kent kimliği ile hareket etmelerinin son derece önemli olduğunun altını çizmek isterim.

Mersin’in ulusal ve uluslararası düzeyde daha ileride olmayı hak eden bir kenttir.

Ayrıca kent kozmopolit bir yapıya sahip. Kozmopolit şehirler kültürel anlamda karma bir yapıya sahip olduğu için gelişimi daima hızlıdır.Fakat her ne hikmetse bu gelişim sanki sihirli değmekle yavaşlatılmakta hatta bazen durdurulmaktadır.Mersin her açıdan gün boyu insanların hoşça vakit geçirebileceği birçok sosyal alanlara sahip. Mersin’in deniz kıyısında yer alan bir kent olmasına karşın şehir merkezinde denize girebilecek çok az yerin olması anlaşılmazdır.

Mersin’in zengin potansiyelinin ortaya çıkarılmasına, bu potansiyelin stratejik bir plan çerçevesinde en üst düzeyde değerlendirilmesine, kaynak, beceri ve birikimlerini harekete geçirip rekabetinin artmasına ivedilikle ihtiyaç vardır.

 Bir kentte ekonomik, kültürel ve sosyal yönden gelişmenin ve kalkınmanın sağlanabilmesi için ildeki tüm paydaşların ortak bir kent kimliği ile hareket etmeleri son derece önemlidir.

Oysaki kent merkezinin denize bakan yüzünü plajlar ile faydalanır hale getirirsek hem kente ayrı bir güzellik katar hem de ayrı bir katma değer yaratırız. Mersin’in turizmden hak ettiği payı alamıyor.  Bu bölge için yapılabilecek stratejik hamlelerle büyük bir pazar yaratılabilir. Kent merkezine yakın mesafedeki Kazanlı bölgesinin “Turizm Serbest Bölgesi” ilan edilerek buranın dünya çapında insanların dikkatini çeken bir turizm alanı olabileceğini hepimizin görmesi gerek.

Yatırımcıları bu bölgeye çekebilmek için ücretsiz arsa tahsisi, düşük vergi gibi avantajlar sunulabilir.Bu bölgede inşa edilebilecek oteller golf, turizm sektörü altındaki eğlence seçenekleri veya farklı bir konseptle inşa edilebilir. Bu tarz konseptlerle oluşturulmuş otellere dünya çapında bir yöneliş var. İnsanların kendini güvende hissedeceği, özgürlüklerin üst düzeyde yaşanacağı ve ilgi alanlarına uygun bir bölge yaratılabiliriz.

Dünyanın her yerinden insanlar havaalanından direk olarak bu bölgeye geçerek hoşça vakit geçirebilir. Bu bölgeyi cazip kılabilecek farklı alternatifler de mevcuttur.Düşük hatta sıfır vergi gibi bir uygulama ile buraya yatırımcılar çekilebilir ve bölgenin turizm potansiyeli bir anda patlama yapabilir.Türkiye’nin en uzun sahil bandının bulunduğu Mersin’in, turizm potansiyelinin çok yüksek olduğunu tüm yetkili birimler biliyor,söylüyor fakat icraata gelince tembelleşiyor.

Mersin’de turizmin gelişim gösterebilmesi adına gerekli çalışmalar ve teşvikler sağlanırsa kısa sürede ülkemize bambaşka bir destinasyon kazandırmış oluruz. Kentlilik bilincinin her geçen gün gelişmesi yönünde büyük yatırımla ihtiyaç vardır. Bizler geçmişi insan bin yıllara kadar uzanan tarihi, mükemmel doğası, tertemiz denizi, farklı inançlara kucak açmış kültürel yapıya sahip bir kentte yaşıyoruz. Mersin sınırları içerisindeki tarihi yapılara gerekli revizyonlar yapılması halinde Mersin bir açık hava müzesine dönüştürebilir turizme artı değer sağlaya biliriz.

Günümüz dünyasının hızla bilgi ekonomisine doğru dönüşmeye başlıyor.

Bu değişimle birlikte bilim ve teknolojideki değişimin toplumsal faydaya dönüşmesinin de toplumların kaderini belirleyen önemli unsurlardan biri haline geldiği bilinciyle hareket etmekte çok büyük önem arz etmektedir. GERÇEKLERLE KALIN. GERÇEĞİ BİLECEKSİNİZ VE GERÇEKLER SİZİ ÖZGÜR KILACAK...

Bu yazı 8965 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar