BU SON 28 ŞUBAT OLSUN!
Nisa Nur ÇAVUŞOĞLU

Nisa Nur ÇAVUŞOĞLU

BU SON 28 ŞUBAT OLSUN!

28 Şubat 2018 - 17:24

Bir gençliğin yıllarını çalan, suçu olmadan hüküm giydirilen saçma bir düzene kurban olup idam edilen onlarca masum… Kardeşin kardeşe kırdırtıldığı yıllar. Koltuk değnekleri hırsızlık ve cinayet olan büyüklerin savaşının en büyük mağdurları genç nüfus. 1960 ve 1980’ler. Etnik temizlik yapılırcasına ufak bir eleştiride veya haklarını savunmak için kaldırdıkları başlarına bir balyoz indi. Yıllarca…

‘’Bir tane sağdan bir tane soldan astık. Elimiz titremedi’’ deme vahşetine kapılırcasına. Acımadan. Bir gençlik gitti. Bir gençliğin hayalleri, emekleri, suratına kapanan üniversite kapıları ile yerin yedi kat dibine girdi. Akşam yemeğe beklediği oğlunun kör bir kurşunla ölüm haberi alan anneler, ‘’ o başörtüsü ile okuyamazsın’’ denildiği, sağ ve solun birbirine düşürüldüğü yıllar dönüp baktığımızda göremeyeceğimiz kadar uzakta değil. Ve halen bu acıları kısmen yaşayanlar var. Bir umut prangalarından kurtulup evlatlarına sarılmayı bekleyen 28 Şubat mağduru babalar var. Çocuğunun ilk adımını, mezuniyetini göremeyen babalar.

Bir şekilde bastırılmaya çalışılan insanlar oldu. Kimi hapis hayatı yaşadı/yaşıyor kimisi de idam sehpalarında sallandırıldı. Annesinin boynuna sarılıp kokusunu duymayı beklerken, ileride bir doktor bir hâkim bir öğretmen olmayı hayal ederken hayalleri ile asılan gençler… 1960’ta Adnan Menderesi astıkları gibi yıllar sonra 1980’ de gencecik fidanlar idam edildi. Yine durmadınız. Kana, hak yemeye doymadınız. 28 Şubat darbesi ile tekrar ortaya çıktınız. Bir tarafı yüceltirken bir tarafı yok saydınız. Aynı koşullarda emek vermeye çalışanları üniversite kapılarından geri döndürdünüz. Bunları yaparken es geçtiğiniz bir şey vardı.

Unutturmaya çalıştığınız ama başaramadığınız bir nesil…

Sizinle cenk eden, size karşı cihat eden, kör bir kurşun ve idam sehpalarında şehit ettiğiniz gençlerin biteceğini sandınız.

Yanıldınız.

Cenk, cihat ve nasip olursa şehadeti arzulayan bir gençliğin asla susmayacağını unuttunuz.

Siz susarsanız ama biz asla susmayız. Artık bu son 28 Şubat olsun!

 
 

Bu yazı 10131 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar