DARBELERİN YIKAMADIĞI ASIMIN NESLİ
Nisa Nur ÇAVUŞOĞLU

Nisa Nur ÇAVUŞOĞLU

DARBELERİN YIKAMADIĞI ASIMIN NESLİ

27 Şubat 2017 - 17:31
loading...

Son 60 yılda yaşanan her darbe ile imam hatip okullarının hakları elinden alınmıştır, önleri kesilmiştir. Türkiye’nin yakın tarihinde en üzücü gelişmelerinden birsi olan 28 Şubat sürecinde, imam hatip okulları tarihinin en kötü günlerini yaşamıştır.

28 Şubat bu okullarımızın üzerinden adeta silindirle geçmiştir. Bu okullardan mezun olan gençlerimiz üniversiteye girişi zorlaştırılmış, türlü haksızlıklara maruz bırakılmıştır. Son dönemde milletimizin de desteğiyle, imam hatip öğrencilerine uygulanan haksız uygulamalar birer birer son verilmiştir. 28 Şubat süresinde ağır yaralar alan imam hatip okulları artık yeniden eski günlerine dönebilmenin mücadelesini yapmaktadır. Bu okullardan mezun olmak, bizler için birer şeref madalyasıdır.

İmam hatip mezunu olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da bizlerin gururudur. Sayın Cumhurbaşkanımız gibi birçok siyaset ve devlet adamı yetiştirerek, bu milletin hizmetine sunan imam hatip okulları, önümüzdeki dönemde bu misyonu devam ettirecek bilim adamları, doktorları, mühendisleri, öğretmenleri bu okullardan yetişecektir. İmam hatipli olmak, zamana ve mekana hakim olanın ölçüleriyle yaşayabilmeyi, Peygamber Efendimizi rehber sayabilmeyi, kendi kaynaklarından beslenebilmeyi, milli çıkarlarımız için canla başla çalışabilmeyi hayal etmektir. İmam hatipli olmak, çok daha fazla çalışmayı gerektirir, bunu da biliriz. Çünkü önümüzde tüm insanlığı bekleyen zor bir hayat ve aşmamız gereken pek çok engel var.

Akademik alanda beklentilerimizi de buna eklersek güzellikte, başarıda ve insanlıkta atılacak adımlar için çok işimiz var demektir. İşte imam hatipli olmak bütün bu düşünceler eşiğinde hayatın içinde olmaktır. İmam hatip bir aşktır ve bu aşkı yaşamak istiyorsan, önce yaşamayı öğreneceksin. Güzel günler sana gelmez sen onlara yürüyeceksin. Sen İslam ahlakını örnek olması gereken kişisin. Evet, sen kardeşim. Sen İmam hatiplisin. Tohumundan çıkarak filizlenen filizlenirken de köklerine ve gövdesine acımasızca balta darbesi alan ama kopmayıp güçlenen ağacın dallarısın. Bugün rahatsın okulunun bahçesinde tanklar yok, sınıfına girip başını açacaksın diyen birisi yok. Önünde katsayı engeli yok. 

İmam Hatipli olduğun için suratına kapanan kapılar artık yok! Sen şuan rahat bir şekilde ayaklarının üzerinde durabiliyor ve imam hatipli olarak geçmişte kapanan kapılardan artık girebiliyorsan bu zamanında kendini feda eden binlerce gerçek imam hatiplinin sayesindedir. Onlar sana layık olabilmek için değil imam hatip davasına layık olmak için bu mücadeleyi verdiler. Şimdi ise senin omzuna yüklenmiş olan bu davanın farkına varmalısın ve ayağa kalkmalısın. Sen cahiliye devrinde değilsin. Sen imam hatiplim sen Asımın neslisin. Üstad Necip Fazıl’ın da dediği gibi;

Tohum saç, bitmezse toprak utansın! 
Hedefe varmayan mızrak utansın! 

Hey gidi küheylan, koşmana bak sen! 
Çatlarsan, doğuran kısrak utansın! 

Eski çınar şimdi noel ağacı; 
Dallarda iğreti yaprak utansın! 

Ustada kalırsa bu öksüz yapı, 
Onu sürdürmeyen çırak utansın! 

Ölümden ilerde varış dediğin, 
Geride ne varsa bırak utansın! 

Ey bin bir tanede solmayan tek renk; 
Bayraklaşamıyorsan bayrak utansın

Bu yazı 3331 defa okunmuştur .

Son Yazılar